Népszerű bejegyzések

2013. május 28.

Vaníliás körte tészta bundában

A bunda miatt egyből az jut eszébe az embernek, hogy biztos bő olajban kell sütni... ezek a beidegződések, lehet, hogy át kellene neveznem? 

Mondjuk körte takaróban? Az sem lehet rossz.





Hozzávalók 4 főre:

4 közepes kört
4 csomag vaníliás cukor
kevés citrom aroma (elhagyható)

Tésztához:
25 dkg liszt + a formához
20 dkg vaj
10 dkg porcukor
csipet só
2 tojássárgája

Krémhez:
1/2 cs. vanília pudingpor
2,5 dl tej
1 tojás
100 ml tejszín
5 ek. cukor

A körtéket meghámozzuk, ha van szára, hagyjuk rajta, jól mutat. Enyhén cukros vízben puhára főzzük. 
A lisztet egy tálba szórjuk, közepére mélyedést csinálunk és beledaraboljuk a vajat, rászitáljuk a porcukrot és a csipet sót. Összemorzsoljuk, amikor már morzsalékos, hozzáadjuk a 2 tojássárgáját. Sima tésztává dolgozzuk.Fóliába csomagolva fél órát pihentetjük.  
Kinyújtjuk a tésztát 3mm vastagra. Én egy 22x11x3 cm tepsit használtam, ebben tökéletes elfér 2 darab körte. Kivajazzuk és lisztezzük a tepsit és a tésztának a 1/3át belefektetjük, úgy hogy pereme is legyen. A körtéket ha megpuhultak óvatosan kihalásszuk a vízből. A tészta másik 1/3át 1cm-es csíkokra vágjuk, minél hosszabb, annál jobb. A körtékre rászórjuk a vaníliás cukrot és egy csöpp citromaromát löttyintünk rá majd betekerjük a csíkokra vágott tésztával és beleállítjuk a tésztával bélelt tepsibe. Körülbelül 30 perc alatt aranybarnára sütjük. Aki nem szereti a kemény tésztát csinálhatja leveles tésztával is. 
Amíg sül elkészítjük a krémet. A pudingport elkeverjük a cukorral, a tojássárgájával és egy kevés tejjel, majd a többi tejhez hozzáadva sűrűre főzzük. A tojásfehérjét és a tejszínt külön-külön habbá verjük, és a langyos pudinghoz keverjük. 
Ha megsült a körte a körte mellé öntjük majd langyosan tálaljuk. 






Hát megszülettél.. és Szilvakrémes "bonbon"

Rengeteg tanakodás, gondolkodás eredményeként megszületett eme blog. Egyfajta kihívás, a korlátok átlépése és a kényelmi szféra bővítése a cél, de hogy mi sül ki belőle, az még a jövő zenéje.

A bonbonról pedig első körben le kell szögeznem, hogy nem igazi, tehát a csokit nem temperáltam, a maghőmérőm még úton van, úgy 3 hét múlva már igazi, hamisítatlan bonbonnal is tudok jönni, addig is megmutatom ezt, mert annyira finom lett, azt hiszem, hogy az élvezeti értékén nem csökkent az, hogy még a technika nem tökéletes és ezt a változatát minden földi halandó el tudja készíteni otthon fellelhető alapanyagokból, eszközökkel.

Hozzávalók:
150gr étcsokoládé (1,5 tábla)
50 gr fehér csokoládé (0,5 tábla)
pár csepp piros ételfesték (esetleg cékla porral természetesíthető)
150gr szilva (én fagyasztottat használtam)
100ml tejszín
3 ek. cukor
egy csipet fahéj


Tehát azzal kezdünk, hogy a fehércsokiból 2 kockányit megolvasztunk. Én gőz felett, mert a mikrót ellenőrizhetetlennek tartom. Ha felolvadt, belekeverjük az ételfestéket vagy céklaport. Össze fog kapni, ezért hozzádobjuk a maradék fehércsokit, amint az is felolvadt, sokkal szebb lesz az állaga, kenhető. Egy közepes ecsettel kis foltokat nyomunk a forma oldalára. Az én formám egy szilikon jégkockatartó volt, fontos, hogy szilikon legyen, könnyen ki lehessen venni belőle a kész "bonbonokat". Amit készen vannak a foltok betesszük a hűtőbe vagy a fagyasztóba, hogy megdermedjen. Én a fagyasztóba raktam, nem szeretek várni :)
Amíg dermed, felolvasztjuk az étcsokit is. (Ha igazi bonbont szeretnénk, temperáljuk a csokoládét. Praliné Paradicsom oldalán fantasztikus leírást találhattok erről a technikáról.) Ha felolvadt a csokink elővesszük a formát a fagyasztóból, ellenőrizzük, hogy megdermedt-e. Ha nem, visszarakjuk még néhány percre, ha igen, veszünk egy szélesebb ecsetet és a segítségével kikenjük a mélyedéseinket az olvasztott csokival. Figyeljünk rá, hogy mindenhol fedjen, különben lyukas lesz a "bonbonunk". Ha kész, berakjuk ismét a fagyasztóba amíg megdermed, ezután a fény felé fordítva ellenőrizzük, hogy mindenhol tökéletes-e a fedés, ahol világosabb ott bizony vékony a csokiréteg. Én megismételtem még egyszer a kenést, egy ilyen lágy állagú tölteléknél szerintem nem felesleges. Megvárjuk amíg a második réteg is megszilárdul a fagyasztóban, addig elkészítjük a tölteléket. A szilvát lábosba tesszük a cukorral és addig kevergetjük amíg a szilva szétfő, ez néhány perc. Ezután átpaszírozzuk egy szitán. Az így kapott krémhez hozzá keverjük több részletben a hideg tejszínt. Ha megvagyunk vele, elővesszük a csokihüvelyeinket a fagyasztóból, ellenőrizzük, hogy megdermedt-e. Ha igen,    két pici kanál segítségével megtöltjük a formákat, 2-3mm helyet hagyva a talpnak. Visszarakjuk a hűtőbe vagy fagyasztóba a félig kész bonbont amíg újraolvasztjuk az étcsokinkat. Ha megolvadt takarékra vesszük a gázt a víz alatt, hogy ne dermedjen meg amíg dolgozunk vele. Minden lyukat a két kiskanál segítségével tele töltünk, a felesleges csokit lehúzzuk egy hosszú egyenes késsel. Berakjuk a fagyasztóba vagy ha nem sietünk itt már mehet a hűtőbe is. 15 perc alatt megdermed körülbelül, fontos, hogy teljesen dermedt legyen. Kifordítjuk a "bonbonjainkat" és élvezzük!