Népszerű bejegyzések

2013. augusztus 6.

A idei nyár befutója: Túró rudi leves

Bizony, nálunk az idei nyár befutó levese a Túró Rudi leves. Furcsán hangzik? Kissé igen, de ha megkóstolod többé nem akarsz mást enni.
A kedvenc helyemen, a Bors GasztroBárban  ettem először ilyen finomságot, azon a héten minden nap visszamentem (Na jó, egy napot kivéve, akkor ellátogattunk a Leves. nevezetű helyre, amelyről azt állították, hogy a Borsos fiúk róluk koppintottak. Hát ha koppintás, igen jól sikerült. A Leves.-os leves nekem a Borsos után meglehetősen 'egyszerű' unalmas volt, a bagett pedig kemény, nem olyan isteni szaftos, puha mint a fiúknál)
Tehát a Túró Rudi leves... mennyei manna, de a főváros messzesége miatt nem jutok hozzá a kedvenc levesemhez amikor csak akarok, így cselhez voltam hajlandó folyamodni, eldöntöttem, hogy magam készítem el, amíg nem vagyunk Budapesti lakosok. Így hát nekiálltam kotyvasztani.



Hozzávalók:
180 gr túró
150 ml tejszín
200 ml tej
50 gr cukor
1 ek. vaníliás pudingpor

1/2 tábla étcsoki

A túrót összetörjük majd a tejszínnel alaposan elkeverjük. Ha nem szeretjük a nagyobb darabokat, akár turmixolhatjuk is, de darabosan az igazi. A tejből 100 ml-t elkeverünk a cukorral és a puding porral majd gázon összemelegítjük amíg elkezd forrni, levesszük a tűzről, ekkor hozzáöntjük a többi tejet és kézi habverővel beledolgozzuk a levesbe.

A csokit mikróban felolvasszuk és egy sütőpapírra kenjük vékony rétegben. Ha megdermedt apróra vágjuk vagy tépkedjük és beleszórjuk a levesbe. Akár nem is muszáj olvasztani, lehet simán a táblacsokit darabolni, de úgy elég kemény lesz.

A fiúk készítettek bele gyümölcs zselét, én is próbálkoztam vele.
Egy pici üveg (330ml) Cappy Eper koktélba keverem 1/2 cs. zselatint.
2 ek. vízhez hozzáadtam a porzselatint, vártam vele pár percet, hogy megszívja magát majd fél perc alatt a mikróban felolvasztottam és hozzákevertem a gyümölcséhez. Megvárjuk amíg kihűl és lehet belekockázni vagy belekanalazni a levesbe.


Pie pop avagy pite nyalóka

Nem vagyunk nagy pitések, de ezt meg kellett sütni. 2 tészta változatban készült: az egyik a Michel Roux féle flantésztával ( Tésztavarázs c. könyv, érdemes megvenni, valami fantasztikus!) a másik pedig egyszerű fagyasztott leveles tésztával.



Ízesítésben 3 félét készítettem, bármilyen keményebb lekvárra elkészíthető.

Diétás szilvás

4 érett szilva
2 ek. barnacukor
Tetejére mehet akár zabpehely, szezámmag is.

A szilvákat megmostam, kimagoztam és apró darabokra vágtam. Közepes lángon összeforralom a cukorral, amíg besűrűsödik. Hűlni hagyom.

Baracklekváros , mama-féle barack lekvárból
Áfonyadzsemes, ez most szánom-bánom bolti lekvárból.

A tésztához 250 gr lisztet egy tálba szórok, mélyedést csinálok a közepére, majd 125 gr vajat (vagy margarint) belekockázok, hozzáadok 1/2 tk. sót és 1 ek. cukrot valamint 1 tojást. Összemorzsolom az ujjaimmal, ne dolgozzuk agyon, épp hogy morzsalékos legyen. 40 ml hideg vizet adok hozzá és gyors mozdulatokkal összedolgozom. 1 órára folpackba csomagolva a hűtőbe teszem pihenni.



Én a leveles tésztával kezdem. Pár órával előbb kivettem a mélyhűtőből, hogy kiolvadhasson, nem volt nehéz dolga ebben a rekkenő hőségben.

Alaposan lisztezett deszkán kinyújtom a tésztát, amilyen vékonyra csak lehet, de vigyázzunk, ne ragadjon le. Tetszőleges kiszúrókkal formákat szaggatunk, figyeljünk, hogy párosan legyenek.
Ha megvannak egyet-egyet lekenünk egy felvert tojással, belenyomunk egy 1/3 hurkapálcikát (vagy saslikpálcát) a közepére halmozunk kb. egy kávéskanálnyi lekvárt vagy szilvát ( a kiszúró méretétől függően több vagy kevesebb) majd egy másik kivágott tésztával lefedjük. Összenyomkodjuk a széleket. Díszíthetjük úgy, hogy végig a szélen megnyomkodjuk hurkapálcikával. A tetejét lekenjük a felvert tojással és megszórjuk barna cukorral. Közepes hőmérsékleten 10 perc alatt készre sütjük, de közben figyelgetjük, sütőfüggő.